Obecná třída MusicalInstrument sdružuje MidiRhythmicInstrument a MidiMelodicInstrument, což jsou dvě základní sady řádově desítek nástrojů, které se používají v elektronické hudbě.
Z praktických důvodů se nástroje přiřazují tzv. hudebním kanálům MidiChannel. Zavedení kanálů bylo nutné z ohledem na omezené schopnosti elektronických nástrojů (zpravidla maximálně 16 nebo 32 kanálů). Jeden kanál může používat více hlasů (v MIDI pojetí tzv. stop) - tzn., že např. dva různé hlasy houslí mohou být přiřazeny témuž kanálu. I tak tato věc (vzhledem ke skutečnosti, že některé instrumentace např. hudby období romantizmu mají desítky paralelních hlasů) komplikuje obecné možnosti zpracování.
Hudební nástroj - melodický i rytmický - je reprezentován jednou třídou (MusicalInstrument).
Číslování nástrojů respektuje MIDI normu: definice zvlášť pro melodiské (MidiMelodicInstrument) a zvlášť pro rytmické (MidiRhythmicInstrument) nástroje. Nástroje se používají v kombinaci s MIDI kanály (MidiChannel).
Nástroje se standardně (podle MIDI normy) člení do skupin: MidiMelodicSection, MidiRhythmicSection
K další klasifikaci nástrojů byly zavedeny: InstrumentGroup (InstrumentGroupMelodic, InstrumentGroupRhythmic).
Aktuální orchestrace dané části skladby je soustředěna do tzv. orchestračního bloku (OrchestraBlock). Linie jednotlivých nástrojů jsou zde reprezentovány jako orchestrační stopy (OrchestraTrack) v rámci pásma stop (OrchestraStrip).
K prověření správnosti provedeného použití nástrojů a případné opravě slouží orchestrační kontrolor (OrchestraChecker).
Orchestrace celé skladby - tj. seznam orchestračních bloků - pokrývá třída MusicalOrchestration.
Pro účely určitého zpřehlednění definujeme skupiny orchestrací.
Nástroje mají určité vlastnosti (např. rozsah výšek tónů který je pro ně typický, skupinu do které spadají apod.). Proto může být užitečné držet seznamy nástrojů (spolu s vlastnostmi,...) v souborech (XML) a do programu je načítat.
Obdobně můžeme nakládat i se seznamy orchestrací.